Az útvesztő: Tűzpróba kritika és elemzés (2015)

wpadminnovember 1, 2022

Az útvesztő: Tűzpróba filmértékelés és vélemény

A nagyobb nem feltétlenül jobb, ha folytatásról van szó.

Az útvesztő: Tűzpróba” minden tekintetben nagyobb, mint elődje, a tavalyi „Az útvesztő”: szereplőgárdájában, terjedelmében, díszleteiben és (sajnos) hosszában is. De a „nagyobb” egyben azt is jelenti, hogy bonyolultabb. A disztópikus ifjúsági regényekből lett filmek mitológiája időnként sűrű tud lenni, de az „útvesztő: The Scorch Trials” (A perzselő próbák) olyannyira belezsúfolódik a történetbe, a mellékszereplőkbe, a háttértörténetekbe és a motivációkba, hogy nehéz lesz bármit is átlátni.

A visszatérő rendező, Wes Ball ezúttal sokkal nagyobb területet fed le, szó szerint és átvitt értelemben is, amikor James Dashner író „Labirintusfutó” sorozatának második regényét adaptálja. De miközben a karakterei állandóan menekülnek, úgy érzi, mintha soha nem mennének igazán sehova. T.S. Nowlin (aki a franchise első filmjének társszerzője volt) forgatókönyve epizódikus szerkezetű, ami végül ismétlődőnek hat. A karakterek egy posztapokaliptikus bunkerben vannak, majd egy másikban. Egy megbízhatatlan felnőtt védelme alatt állnak, majd egy másikban. Zseblámpával egy elhagyatott bevásárlóközpontban ólálkodnak, majd zseblámpával egy csatornarendszerben kúsznak. Nappal a sivatagban sétálnak, próbálják túlélni a hőséget, majd éjszaka futnak át rajta, próbálnak elmenekülni a villámcsapások elől.

Az útvesztő: Tűzpróba

Ezek a kalandok talán érdekesebbek lennének, ha a bennük részt vevő karakterek egy cseppnyi mélységgel rendelkeznének. Az első rész középpontjában feltűnő hős, Thomas (Dylan O’Brien) a második részben is a csendes, bátor vezér marad. Ő a szükséges lázadó ebben a YA-sorozatban, ugyanabból a ruhából faragva, mint Katniss az Éhezők viadalában és Tris a Divergensben; ő az, aki fel meri rázni a status quót, szembeszáll a hideg, monolitikus kormánnyal, amelyet a nem túl finom WCKD (azaz a felnőttek) rövidítéssel ismerünk, és forradalmat indít. Útközben azonban nem nagyon alakul ki személyisége, bár a múltjából kapunk utalásokat arra, hogy mindig is ő volt A Kiválasztott.

A Glade-beli haverjai sem teljesítenek sokkal jobban a jellemzés terén. Newt (Thomas Brodie-Sangster) továbbra is okoskodó és tiszteletlen. Frypan (Dexter Darden) lányőrült. Teresa (Kaya Scodelario), az egyetlen női társuk titokzatos és morózus. Néhány társukkal együtt mindannyian egy másfajta táborban rekednek Az útvesztő: Tűzpróba film elején, amely ott veszi fel a fonalat, ahol Az útvesztő abbahagyta. Ezen az új helyen ételt, szállást, tiszta ruhát és valódi ágyat kapnak, ami jól hangzik. De aztán ők – és azok a gyerekek, akiknek sikerült megmenekülniük más labirintusokból – minden este összegyűlnek a vacsoránál, hogy kiderüljön, melyiküket viszik el egy állítólag izgalmas új otthonba.

Nyilvánvaló, hogy egyikük számára sem vár semmi jó. Ez már pusztán a helyet vezető fickó, a garbóba öltözött, homályos akcentusú Janson (Aidan Gillen) viselkedéséből is kitűnik. Amikor Thomas és a kapucnis pulóvert viselő magányos Aris (Jacob Lofland) az éjszaka közepén felfedezőútra indulnak, rábukkannak az aljas orvosi kísérletekre, amelyeket a tudósok végeznek ezeken a gyerekeken, mindezt az országot sújtó járvány ellenszerének megtalálása érdekében. Legalábbis Patricia Clarkson, a ropogós és hatékony Ava Paige doktornő szerepében így indokolja az ilyen hátborzongatóan fondorlatos akciókat. (Akárcsak az első részben, a nagyszerű Clarkson itt is szomorúan alulhasznosított; akárcsak mellékszereplő társai, Barry Pepper és Lili Taylor, alig-alig mellékszerepekben).

Ez a felfedezés indítja el Thomast és barátait a segítség és biztonság keresésére, amely valóban tartalmaz néhány feszült pillanatot az egyes akciójeleneteken belül, és néhány lenyűgöző képi elemet. Az egyik felvétel különösen kiemelkedik, amikor a gyerekek egy sorban sétálnak egy homokdűne tetején, a nap által sziluettbe vonva, majd egyszerre állnak meg és tökéletesen elkülönülnek egymástól, amint egy pisztolylövést hallanak, amely megtöri a sivatagi csendet.

Más elemek azonban túlságosan nyilvánvalóan jobb filmek származékának tűnnek. Ahogy a tizenévesek a Scorch néven ismert, egykor virágzó városközpont megtizedelt maradványain átkelnek, minden egyes romhalom, amelyen felkapaszkodnak, az Éhezők viadala-sorozat különböző kerületeinek lebombázott maradványait juttatja eszükbe. Az a jelenet pedig, amelyben egy elhagyatott bevásárlóközpontban futnak az életükért a kiéhezett zombik elől, egyenesen a Halottak hajnalából származik. (Ezeket az ocsmány teremtményeket, akiket Cranksnek hívnak, megfertőzte a pestis; ez gyors mozgású, Danny Boyle-stílusú zombikká változtatta őket, nem pedig lassan csoszogó, George Romero-féle zombikká, azoknak, akik szeretik nyomon követni ezeket a dolgokat).

Egy sokkal ihletettebb jelenetben Thomas és társai beosonnak az alvilági vezető/zsoldos Jorge (Giancarlo Esposito) és lánya, Brenda (Rosa Salazar) rejtett főhadiszállására. Ez Az útvesztő: Tűzpróba film messze legmegragadóbb szegmense, nemcsak azért, mert Jorge búvóhelye annyira menő és bonyolult, Esposito pedig olyan lendületesen alakítja ezt a bonyolult rosszfiú figurát, hanem azért is, mert ez az egyetlen igazán szórakoztató pillanat, amit látni fogunk. Nem fogom elrontani, de annyit elárulok, hogy a „Walkin’ After Midnight” című Patsy Cline-klasszikus ihletett felhasználásával.

A homokba és porba fojtott, betonnal és acéllal körülvett film többi részében több ilyen őrült energiát kellett volna kirobbantani. Az egésznek az önfeledt komolysága fullasztóvá válik – és ebből csak még több van hátra. Elvégre van még egy harmadik és egyben utolsó könyv is, ami arra vár, hogy filmet csináljanak belőle (ha nem is kettőt).

Az útvesztő: Tűzpróba filmről további érdekességeket itt találhatsz.

Az útvesztő: Tűzpróba teljes film magyarul online megnézhető ezen az oldalon.

KATEGÓRIÁK

Szóljon hozzá

Név *
Megjelenő név hozzáadása
Email *
Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra