Az akciófilm olyan filmműfaj, amelyben a főszereplő olyan eseménysorozatba keveredik, amely jellemzően erőszakkal és fizikai mutatványokkal jár. A műfajban általában egy többnyire leleményes hős küzd hihetetlen esélyekkel, például életveszélyes helyzetekkel, elpusztíthatatlan gonosztevővel vagy egy üldözéssel, amely általában a hős győzelmével végződik.
A számítógépes képalkotás (CGI) fejlődése olcsóbbá és könnyebbé tette az akciójelenetek és egyéb vizuális effektek létrehozását, amelyekhez korábban profi kaszkadőrcsapatok munkája volt szükséges. A jelentős mennyiségű CGI-t tartalmazó akciófilmek reakciói azonban vegyesek, mivel egyes filmek a CGI segítségével irreális, nagyon hihetetlen eseményeket hoznak létre. Bár az akció már régóta visszatérő eleme a filmeknek, az „akciófilm” műfaja az 1970-es években kezdett kialakulni a kaszkadőrmutatványok és a speciális effektek elterjedésével együtt.
Ez a műfaj szorosan kapcsolódik a thriller és a kalandfilm műfajához, és tartalmazhat drámai és kémfilmes elemeket is. Eric R. Williams forgatókönyvíró és tudós a forgatókönyvírók taxonómiájában az akciófilmet a tizenegy szuperműfaj egyikeként határozza meg, azt állítva, hogy minden játékfilmes narratív film besorolható e szuperműfajok közé. A többi szuperműfaj a krimi, a fantasy, a horror, a romantika, a sci-fi, a slice of life, a sport, a thriller, a háború és a western.