Hardcore Henry kritika és elemzés (2015)

wpadminoktóber 31, 2022

Hardcore Henry filmértékelés és vélemény

A szinte teljes egészében a címszereplő első személyű perspektívájából bemutatott „Hardcore Henry” egy szenzációs, játékhosszú beat-’em-up. Henry, a robotok által feljavított amnéziás, aki egy csapat zsoldos ellen harcol, akik elrabolták Henry feleségét, Estelle-t (Haley Bennett), és különböző ötletes felhasználási módokat talál a téglák, kések, gránátok és számos fegyver számára. De vajon tényleg szükségünk van arra, hogy vérrel átitatott, rosszízűen kinetikus kalandjait az ő elidegenítő első személyű perspektívájából éljük át? Rövid válasz: nem igazán, de akkor mi van? A „Hardcore Henry” olyan, mint egy jó hullámvasút, abban a tekintetben, hogy nem igényel komplex indokot: ott van, szórakoztató, felszállsz rá, és ennyi.

A „Hardcore Henry” a túlzásba vitel vonzza az embert, a filmet, amely a „Call of Duty” első személyű lövöldözős videojátékok és az olyan hiper-erőszakos, félig szatirikus akciófilmek keresztezéseként írható le, mint a „RoboCop” és a „Crank”. A film él és hal azáltal, hogy képes elbizonytalanítani, sokkolni és általában aláásni a stabilitásérzetedet. Tehát: nem sokkal azután, hogy felébredt, és Estelle gyorsan kikérdezi, Henry-t egy légi laboratóriumból üldözi ki a gonosz albínó üzletember, Akan (Danila Kozlovsky), egy ultraerős maffiafőnök, aki képes dolgokat mozgatni az elméjével.

A robotizált jobb karral és jobb lábbal rendelkező kiborg Henry ezután Jimmy („District 9” sztárja, Sharlto Copley), egy titokzatos jótevő segítségével szaladgál Moszkvában, aki különböző klónjai révén jelenik meg. Henry küldetése mindig egyszerű: egy GPS-szel ellátott mobiltelefon segítségével szövetségeseket és utánpótlást kell felkutatnia, és útközben rengeteg segget szétrúgnia.

Lehetne azzal érvelni, hogy a Hardcore Henry nem megy eléggé túlzásba ahhoz, hogy egy igazán nagyszerű éjféli film legyen, amit akkor nézel meg a barátaiddal, amikor az elméd a legfogékonyabb a sötét, trippes és/vagy teljesen bizarr ötletekre.

A film nagy része például a kortárs orosz biztonság egyidejű homogenizálódásáról és privatizálódásáról szól, összekapcsolva Akan teljesen fekete zsoldos rohamosztagosait a magánszektor más alkalmazottaival – meztelen, szőke parókás prostituáltakkal. Hasonlóképpen, egy harmadik felvonásbeli csavar a nézőkre tereli a gyanút, hogy el akarnak hinni valamit Henryvel kapcsolatban, ami nyilvánvalóan nem igaz/érdektelen. De megint csak nem csinálnak eleget ebből a kinyilatkoztatásból.

Ami még fontosabb: bár az akciókoreográfia lenyűgözően bombasztikus, de nem is túl jó. A film akciójelenetei olyanok, mint a középszerű zenei kompozíciók, amelyeket szórványosan feldob egy harsány, állandóan mutáló kórus. Amikor Henry mozog, futása, rúgása és ütései gyakran olyanok, mintha a következő csattanós gyilkosságra készülnének. Árulkodó, hogy egy későbbi jelenetben a Queen „Don’t Stop Me Now” című száma szólal meg, amikor Henry felveszi a harcot Akan embereinek egy seregével.

A film ezen pontján a közönség, akárcsak Henry, talán már készen áll arra, hogy kijelentkezzen. De aztán Freddie Mercury arról kezd énekelni, hogy ő jól érzi magát, és egyáltalán nem akarja abbahagyni. Henry ekkor két adrenalinnal teli fecskendőt dug a combjába. És a jelenet elindul, és minden ok és kegyelem nélkül tántorog, túl azon a vak kényszerességen, hogy az egyik menőnek tűnő gyilkosságtól a másikig eljusson. Ha más nem is, ez a jelenet bizonyítja, hogy a Hardcore Henry készítői pontosan tudják, milyen filmet készítettek.

Elvégre ki szerezné Sharlto Copley karakterszínészt több szerepben? A szövegmondása itt vadul egyenetlen, az érzelmi skálája nem létezik, és hajlamos minden második sort túlhangsúlyozni (és soha nem intuitív módon). Másfelől viszont éppen Copley alakításának amatőrsége teszi őt olyan lenyűgözővé a képernyőn: szinte minden jelenetét ellopja, mert sosem tudhatjuk, mit fog csinálni. Olyan, mint egy fiatal Christopher Walken, bár Walken mindig is erős vásznon volt és erős előadóművész volt. Mégis, a Hardcore Henryben rengeteg Copley van, hiszen Jimmy játssza Henry kalauzát az értelmetlen erőszak videojáték-szerű világában.

Végső soron nincs idő vagy ok arra, hogy megkérdőjelezzük, mi motiválja a tetteket a „Hardcore Henry”-ben, nem, amikor szinte minden jelenet akcióigékből áll: futás, ugrás, szurkálás stb. Nem vagyok benne biztos, hogy a „Hardcore Henry”-nek léteznie kellene, de ha bepakolsz egy Dramamine-t, és átadod magad a püfölő ölelésének, valószínűleg jól fogod érezni magad.

Hardcore Henry filmről további érdekességeket itt találhatsz.

Hardcore Henry teljes film magyarul online megnézhető ezen az oldalon.

KATEGÓRIÁK

Szóljon hozzá

Név *
Megjelenő név hozzáadása
Email *
Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra